Szanowni Państwo,

Dziękujemy, że są Państwo z nami. W Raiffeisen Polbank dbamy o to, by bankowanie było bezpieczne. Poniżej zamieściliśmy informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z naszych usług i produktów.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które pozwolą zapewnić ochronę Państwa danych oraz posiadanych przez Państwa produktów bankowych przed nieuprawnionym użyciem.

 • Nie należy przekazywać danych służących logowaniu do bankowości elektronicznej osobom trzecim w bezpośredniej rozmowie, przez telefon, za pośrednictwem poczty elektronicznej, SMS ani w żadnej innej formie. Prosimy również pamiętać, że Bank nigdy nie prosi Klienta o login i hasło do konta internetowego ani telefonicznie, ani mailowo.
 • Należy zabezpieczyć wszystkie urządzenia takie jak komputer czy telefon, z których następuje logowanie do bankowości elektronicznej. W szczególności należy korzystać z legalnego oprogramowania i dokonywać jego regularnych aktualizacji, stosować program antywirusowy oraz firewall (zapora sieciowa) służący do ochrony przed atakami z zewnątrz.
 • Nie należy otwierać podejrzanych wiadomości elektronicznych i ich załączników. Wiadomości i pliki z nieznanych źródeł, a także pochodzące ze znanych źródeł, lecz o podejrzanej treści, ze względu na możliwość przenoszenia złośliwego oprogramowania to potencjalne zagrożenie nie tylko dla komputerów, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa operacji przeprowadzanych na rachunku bankowym za pośrednictwem bankowości internetowej. Wiadomości takie należy usunąć, a system operacyjny urządzenia poddać skanowaniu przy użyciu oprogramowania antywirusowego.
 • Należy sprawdzać, czy połączenie następuje z prawidłową stroną internetową banku oraz weryfikować jej zabezpieczenia. Podczas logowania do bankowości elektronicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa elementy: szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa. Na połączenie szyfrowane z bankowością elektroniczną wskazuje symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz „https” na początku adresu strony logowania. Gwarantuje to, że Państwa dane, pozostawiane na tej stronie są w sposób bezpieczny przekazywane do serwera Banku. Certyfikat potwierdza, że strona jest zaufana, co można sprawdzić, klikając na kłódkę obok adresu witryny.
 • Należy sprawdzać datę ostatniego logowania do bankowości elektronicznej. Warto zwrócić uwagę na informację, która pojawia się na internetowym rachunku i zweryfikować, czy wtedy naprawdę nastąpiło logowanie. Jeśli nie, należy powiadomić o tym bank i szybko zmienić hasło korzystając z innego bezpiecznego urządzenia, niż dotychczas wykorzystywane do logowania.
 • Należy stworzyć silne, unikalne hasło do konta. Hasło do bankowości elektronicznej powinno być jedyne w swoim rodzaju: długie oraz składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie powinno być to hasło, które jest używane przy innych okazjach (np. w innych serwisach internetowych) ani słowo czy ciąg znaków zbyt proste takie jak np. data urodzenia.
 • Należy weryfikować kody SMS. Jeśli cyberprzestępcy na skutek swoich działań uzyskali możliwość dysponowania Państwa rachunkiem, do potwierdzenia wykonywanych na nim operacji potrzebują kodu z SMS. Jeśli haker poznał Państwa numer telefonu, może także podmienić wiadomości weryfikacyjne. Należy pamiętać, aby dokładnie czytać takie SMS-y i sprawdzać, czy zgadza się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.
 • Należy korzystać z bezpiecznych sieci Wifi. Otwarte sieci bezprzewodowe np. w galeriach handlowych są zwykle darmowe, jednak logowanie się do Banku, kiedy jesteśmy podłączeni do takiej sieci, to spore ryzyko. Nieograniczony dostęp i brak jakichkolwiek zabezpieczeń to wyjątkowo łatwy cel dla hakerów.
 • Należy sprawdzać bankomaty. Karty płatnicze mogą zostać skopiowane. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przyjrzeć się bankomatowi, z którego wypłacamy pieniądze. Czujność powinny wzbudzić wszystkie nietypowe elementy: odstające części obudowy, miniaturowe kamery, dziwna klawiatura.
 • Warto ustawić indywidualne dzienne limity dla transakcji kartami płatniczymi – zbyt wysokie limity dla kart debetowych i kredytowych, szczególnie z funkcją zbliżeniową, ułatwiają złodziejom „czyszczenie” rachunków. Możemy tego uniknąć, zmieniając te wartości na niższe, np. dzienny limit transakcji bezgotówkowych ustawiając na 2000 zł zamiast standardowych 20000 zł, dzięki czemu ograniczymy straty ponoszone przed zastrzeżeniem karty.
 • Warto zadbać o swój telefon, dlatego zawsze należy wylogować się z mobilnych aplikacji banków w smartfonie, gdy już z nich się nie korzysta.
 • Prosimy o kontakt z bankiem zawsze w razie potrzeby. Zdarza się, że korzystając z Internetu i konta bankowego, coś Państwa zaniepokoi. Pojawia się niestandardowa wiadomość SMS, e-mail czy komunikat na ekranie komputera. Wówczas prosimy o kontakt z bankiem, aby dokonać weryfikacji (i ewentualnie zablokować dostęp do konta czy karty płatniczej). Może się okazać, że ktoś chce uzyskać dostęp do Państwa rachunku, dlatego nie należy bagatelizować takich sytuacji.
 • Należy chronić dane osobowe i dane firmowe - uważać, komu przekazujemy informacje o adresie, numerze telefonu czy numerze dowodu osobistego. Pamiętajmy, że każde dane można wykorzystać. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić także na dokumenty, które wyrzucamy: niepotrzebne rachunki, faktury, pisma z banków itd.

Więcej informacji o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej znajdą Państwo także na stronie internetowej naszego Banku TUTAJ

Wiemy, że zdarzają się nieoczekiwane sytuacje i dlatego zadbaliśmy o to, by wiedzieli Państwo, co należy zrobić, gdy:

Karta płatnicza zostanie skradziona

Jeśli zgubią Państwo kartę lub zostanie ona skradziona i chcą ją Państwo szybko zastrzec, prosimy o pilny kontakt z naszym Centrum Telefonicznym - pod numerami:

801 180 801* lub 22 549 99 99

Kartę można także zastrzec w bankowości mobilnej lub internetowej oraz w Oddziale Banku.

Jeżeli nie posiadają Państwo przy sobie numeru telefonu do banku,
zachęcamy do skorzystania z Systemu Zastrzegania Kart.
Jak zastrzec kartę w Systemie Zastrzegania Kart?

 • Należy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828.
 • Należy wyraźnie wypowiedzieć nazwę banku, którego kartę chcą Państwo zastrzec.
 • System połączy Państwa z naszym Centrum Telefonicznym.
 • Należy podać pracownikowi banku informacje, o które poprosi.
  Od tego momentu Państwa karta jest zastrzeżona.

Kluczowym elementem systemu jest zautomatyzowana infolinia IVR wykorzystująca technologię rozpoznawania mowy (portal głosowy). Portal głosowy po wypowiedzeniu nazwy banku (wydawcy karty) przez dzwoniącą osobę przekierowuje posiadacza karty do właściwej infolinii wydawcy w celu zastrzeżenia karty.

Więcej na temat Systemu Zastrzegania Kart znajdą Państwo na http://www.zastrzegam.pl/

Karta płatnicza zostanie w bankomacie

Jeśli bankomat zatrzymał Państwa kartę, prosimy o jak najszybszy kontakt ze swoim
bankiem w celu jej zastrzeżenia. Zatrzymane karty nie są zwracane Klientom.
W przypadku kart wydanych przez Raiffeisen Polbank, pracownik banku ma możliwość, na życzenie Klienta, zamówić nową kartę bezpośrednio po jej zastrzeżeniu.Życzymy przyjemnego korzystania z Wymarzonego Konta dla Biznesu!